Większy nacisk na zmiany klimatyczne i energię odnawialną w biednych krajach
Norweski Rząd przyznał 27,8 mld koron na rozwój biednych krajów w 2012 roku – rekordową jak dotąd sumę środków w ramach budżetu pomocowego. Obszarami Priorytetowymi będą zmiany klimatyczne, energia odnawialna i rolnictwo.Budżet pomocowy na 2012 rok stanowi 1% norweskiego dochodu narodowego.
„Rozwój w biednych krajach zależy od ludzi, mających dostęp do elektryczności – jest to kluczowa sprawa dla rozwoju. Światło potrzebne jest uczniom do odrabiania lekcji, a sektorowi medycznemu do przechowywania leków. Brak energii elektrycznej sprawia, że bezradne grupy społeczne stają się jeszcze bardziej zagubione i potrzebujące. Energia jest także ważnym czynnikiem przyciągającym inwestycje w sektorze prywatnym” – powiedział Minister Środowiska i Międzynarodowego Rozwoju Erik Solheim.
Ogółem 1,4 mld ludzi na świecie nie ma dostępu do elektryczności. Rząd Norwegii potraktuje priorytetowo energię odnawialną, aby w ten sposób zmierzyć się zarówno z problemami wynikającymi ze zmian klimatycznych, jak i wspierać rozwój. Jednocześnie, Norwegia postanowiła zintensyfikować swe wysiłki na rzecz ochrony lasów oraz dostarczenia nowych źródeł dochodu tym rodzinom i osobom, których utrzymanie zależy od lasów. Nacisk będzie także położony na pomoc w nagłych wypadkach i pomoc humanitarną, jak również na prawa i zdrowie człowieka.
„Prawa kobiet i dzieci są dla nas ważne. Kobiety muszą przejąć większą kontrolę nad swym życiem. Duży odsetek kobiet nadal umiera przy porodzie. Nie zgadzamy się, aby dzień narodzin dziecka był najniebezpieczniejszym dniem w życiu wielu kobiet ” – zaznaczył Minister Solheim.
Rząd będzie kontynuował prace nad anulowaniem zadłużenia najbiedniejszych krajów. Norwegia wspiera także pożyteczne działania wielu organizacji pozarządowych.
„W 2012 r. rząd nadal będzie traktował priorytetowo Afrykę. Adaptacja biednych krajów do zmian klimatycznych jest koniecznością, co wymaga nowego podejścia, szczególnie w rolnictwie. Wiemy, jak straszne cierpienie wywołują susza i głód na Półwyspie Somalijskim”, powiedział Erik Solheim.
Wojna, korupcja i ucisk wpływają hamująco na rozwój. Rząd norweski będzie kontynuował swe wysiłki na rzecz zaprowadzenia pokoju w tym regionie. Norwegia pomaga także w rozwijaniu potencjału zarządzania w biednych krajach. Wiele z tych krajów potrzebuje lepszych systemów poboru podatków i wykorzystywania swych zasobów naturalnych. Jednocześnie, będzie kontynuowana walka z nielegalnymi przepływami finansowymi z biednych krajów.
„Z dumą ogłaszam kolejny, rekordowo wysoki budżet, jaki przeznaczyliśmy na norweską wspólpracę na rzecz rozwoju. Jednocześnie, faktem jest, że biedne kraje potrzebują inwestycji na wyższym poziomie. Dlatego też, zwiększamy nasze wysiłki na rzecz powiązania pomocy z dobrymi, solidnymi inwestycjami, które są podstawą rozwoju”, dodał Minister Solheim.
Oto obszary, do których trafi zwiększone finansowanie:
* Rozwój energii odnawialnej –wzrost o NOK 255 mln
* Fundusze na Norweską Międzynarodową Inicjatywę na Rzecz Klimatu i Lasów – wzrost o NOK 387 mln
* Fundusze na rzecz adaptacji do zmian klimatycznych i na rzecz rolnictwa odpornego na klimat – wzrost o NOK 159 mln
* Fundusze na rzecz pomocy w nagłych wypadkach, pomocy humanitarnej oraz praw człowieka – wzrost o NOK 246 mln.
Źródło: amb-norwegia.pl









